Liptovský Ján a Jánska dolina

Liptovský Ján je významná historická obec pri vyústení Jánskej doliny. Nachádza sa v nádhernom prírodnom prostredí predhoria Nízkych Tatier v nadmorskej výške 650m.

Liptovský Ján bol známy už v 13. storočí. V 19. Storočí tu vznikli malé kúpele – uhličité, sírnaté, sadrovcové, zemité kyselky – teplé 26-29°C.  V súčastnosti sa voda z prameňov využíva na rekreačné účely.

Charakter zemianskej obce dokladá 17 zachovaných kaštieľov a kúrií rôznych slohov. Najhodnotnejší z nich je Nemešovský-Barnovský kaštieľ z roku 1588

 

 

Za najstaršiu renesančnú stavbu svetského charakteru v Liptovskom Jáne je pokladaný Nyárovský kaštieľ (ľudovo Špilberk) z roku 1587.

Na počesť víťazstva nad Tatármi bol postavený koncom 13. storočia rímsko – katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa. Zaujímavosťou je, že keď potichu sedíte v tomto kostole, počujete bublanie prameňov, ktoré sa nachádzajú pod ním.

 

Druhý kostol je evanjelický, postavený roku 1783 po vydaní tolerančného patentu Jozefom II.

Ďalšie zaujímavé stavby sú hradisko Kameničná s rozhľadňou a hradisko Hrádok s kráľovskou cestou a rozhľadňou s opevnením z doby železnej a rímskej.

Súčasťou krás Jánskej doliny sú aj podzemné priestory, ktoré sa tiahnu asi 100 km po obidvoch stranách údolia.                                                                                                    K významnejším jaskyniam patria:   Veľká Stanišovská jaskyňa, je vo výške 760 m n.m. Má viac podlaží a je to národná prírodná pamiatka. V dobe vpádu Tatárov slúžila ako útočisko.

Jaskyňa Starý Hrad je najhlbšia slovenská jaskyňa, kde sa nachádza aj najhlbšia priepasť v strednej Európe – 423m. Vchod jaskyne leží v neprístupných bralách Čiernej doliny. Celková dĺžka chodieb je viac ako 5km. Jaskyni dominuje 45 m hlboká priepasť „Studňa radosti“ a „Revajov dom“, ktorý patrí medzi najväčšie podzemné priestory na Slovensku.

Ľadová priepasť – je tesne pod vrcholom Nižného Príslopu. Na dne vstupného dómu v hĺbke 80m sa po celý rok udrží 15m vysoký ľadový kužeľ.

Severovýchodne od Nižného Príslopu sa rozkladá krasová plošina Ohnište a krasový útvar Okno.

Viac informácii nájdete aj na oficiálnej stránke obce  Liptovský Ján.